A MEAFC rövid története
1949. szeptember 23-án megkezdődött az oktatás a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen. És ahogy az lenni szokott, a tudományos érdeklődés mellett a legnagyobb kohéziós erőt a sport jelentette az egyetemisták számára. Dr. Terplán Zénó professzor úr az alábbiak szerint emlékezik erre: „…az itt tanuló ifjúság és zömében ugyancsak fiatal oktatói testület minden szabályozástól függetlenül az első pillanattól sportolni kezdett. A gimnázium udvarán hangosan pattogott a bőrlabda akár dobták, akár rúgták azt a salakos kispályán és a kaucsuklabda is szinte éjjel-nappal hallatszott az épület minden szintjének folyosóin.”
Az 1950-es évek elejére az ország sportélete teljesen átszerveződött. A folyamat részeként megalakult egy, a magyar főiskolai és egyetemi sportot összefogó szervezet, a Haladás SE. Ehhez a szövetségként működő rendszerhez kapcsolódott a miskolci egyetem addig öntevékenyen sportoló csoportja is.
1951. március 12-én az Egyetemi Közgyűlés kimondta a MISKOLCI HALADÁS SE megalakulását, melynek első elnöke Gyöngyösi Béla lett. Sok-sok nehézség, az anyagi feltételek állandó hiánya ellenére a Miskolci Haladás SE megalakulásától kezdve jelen volt a megyei, főiskolai és egyetemi sportrendezvényeken. Sportolóink egy-egy alakalommal már országos versenyeken is indultak.
1956 eseményei a sportot sem hagyták érintetlenül. A forradalom leverése után újabb nagyhorderejű változtatásokra került sor. Az egyetemi és főiskolai sportélet irányítására új intézményt hoztak létre, mely kötelezte az összes volt Haladás sportegyesületet, sportkört, hogy alakítsa meg önálló egyetemi sportklubját. Ennek megfelelően az állami vezetés irányelveit szem előtt tartva egyetemünkön, rektori engedéllyel, önálló egyetemi sportegyesület létrehozására Ideiglenes Intéző Bizottság alakult, Dr. Petrich Géza, egyetemi tanár elnökletével.
1957. június 19-én megalakult a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem sportklubja, Dr. Petrich Géza javaslatára, Műszaki Egyetemi Atlétikai és Futball Club (MEAFC) néven. Ezt a szervezeti formát és elnevezést az illetékes szerv ideiglenesen jóváhagyta az egyesület vezetőségválasztó közgyűlésének összehívásáig, melyre 1959. február 26-án került sor. A közgyűlés Dr. Petrich Gézát választotta az újjáalakult egyesület elnökévé. A megalakuláskor a következő szakosztályok működtek: asztalitenisz, atlétika, kézilabda, kosárlabda, labdarúgó, röplabda, sí, torna, úszó és vívó.
Az egyetem fennállásának 10. évfordulója tiszteletére, -a sportban a közösségi szellem elmélyítésére– az Egyetemi Tanács vándorkupát adományozott, mellyel Egyetemi Vándor Kupa néven egyedülálló tömegsport-rendezvénysorozat kezdődött egyetemünkön. Az EVK alapításának ötlete, pontozási rendszerének elképzelése ismét csak, a már méltán oly sokat említett Petrich Géza érdeme. Az első EVK versenyszám az úszás volt; 1958. szeptember 24-én, Tapolcán. Majd az évek során egyre több sportág bevonásával került megrendezésre a versenysorozat, mely 7 év szünet után az 1997-98-as tanévben indult újra útjára és azóta is minden évben színvonalas versenyeket, érdekes elfoglaltságot jelent mind egyetemünk diákjai, mind dolgozói számára.
A jelenlegi versenyszámok:
Egyéni: Csapat/ 10 fős csapatokkal/:
Asztalitenisz Kispályás labdarúgás
Tenisz Kosárlabda
Tollaslabda Atlétika
Sakk
Atlétika
Darts
1976- ban került sor az egyesület fennállásának 25. Évfordulója alkalmából megrendezett ünnepségsorozatra, melynek egyik kiemelkedő állomása volt a város nevének felvétele. Az elnökség azzal a kéréssel fordult a város vezetőihez, hogy a Műszaki Egyetemi Atlétikai és Futball Club helyett, kifejezve a városhoz történő kötődést, engedélyezzék a város nevének a klub nevében történő szerepeltetését. 1976. április 01-től a város engedélyével az egyesület neve:
Miskolci Egyetemi Atlétikai és Futball Club
Az 1980 –as évek elején óriási változást hozott a klub belső átszervezése; először az íjász-szakosztály került megszüntetésre, majd ez a sors jutott osztályrészül a cselgáncsozóknak, a túramotorosoknak, valamint a sakkozóknak is. Megalakult viszont új szakosztályként az úszás-vízilabda, a torna, a tenisz és a későbbiek folyamán a tollaslabda is.
Sok munkát, ugyanakkor örvendetes minőségi javulást eredményezett a klub életében az új létesítmények birtokbavétele (1983), a csarnokba történő átköltözés. Erre az időszakra esett az egyesület és a Testnevelési Tanszék megalakulásának 30. Évfordulója, melyet a klub nagyszabású sportrendezvényekkel ünnepelt, a Jubileumi Egyetemi és Sportnapok keretében.
Ehhez az időszakhoz köthető a DSK magalakítása is (1986. november 04.), amely a mai napig a MEAFC egyik szakosztályaként működik.
Végül, de nem utolsósorban szólnunk kell az idei jubileumi esztendőről, mikor minden sportbarát egyik legfontosabb feladata, hogy múltjához méltóan köszöntse fel 50. születésnapján a MEAFC-ot.
Az egyesület eddigi elnökei:
¡ Gyöngyösi Béla (1951-19529
¡ Nagy István (1952-1953)
¡ Dr. Terplán Zénó (1953-1957)
¡ Dr. Petrich Géza (1957-1966)
¡ Dr. Pethő Szilveszter (1966-1971)
¡ Dr. Antal Boza József (1971-1974)
¡ Mörk János (1974-1985)
¡ Dr. Novotni Zoltán (1985-1989)
¡ Bak István (1989-1995)
¡ Dr. Csótai József (1995-1998)
¡ Dr. Besenyei Lajos (1998-
A MEAFC, fennállásának fél évszázada alatt szinte megszámlálhatatlan kiváló sportolóval dicsekedhet. Közülük jó néhányan abban a megtiszteltetésben részesültek, hogy sportkarrierjük koronájaként magukra ölthették a „címeres mezt”, ők a
leghíresebb sportolóink:
Atlétika: - súlylökés, gerelyhajítás
- hosszútávfutás |
Faragó János
Domonyik Gábor
Stoll Lóránt
Vincze István
Vincze Tamás
|
Kosárlabda: |
Orosz László |
Labdarúgás: |
Szávai Péter
Meggyes Gábor
Vass László
Herr István
Haffner György |
Súlyemelés: |
Diószegi Sándor |
Tájfutás: |
Bokros Andrea
Bokros György
Bokros István
Domonyik Gábor
Lovasi Katalin
Siménfalvi Zoltán |
Triatlon: |
Kropkó Péter
Lovasi Katalin
Siménfalvi Zoltán |
Vívás. |
Kulcsár Győző |
Egyesületünk a sportolók és a sportot szeretők nagy megelégedésére országos színtű rendezvények egész sorának adott és ad otthont. Szinte évente megrendezésre kerül néhány nemzetközi vagy országos torna, ahol versenyzőink összemérhetik tudásukat, kitartásukat, ügyességüket.
Nemzetkőzi és országos szintű versenyeink:
¡ Borsodi Tornászfesztivál
¡ EVK (évente 1997-töl)
¡ MEFOB döntők egész sora
¡ Miskolci Egyetemi Kosárlabda Kupa (1976-tól)
¡ Szarvasűzők (évente 1991–töl)
¡ Sörömfoci (évente 2000-töl)
¡ Tájfutó Egyetemi és Főiskolai Világbajnokság (1986)
|